Poradnik nauka języka online

Certyfikaty z języka angielskiego – jakie są i czym się różnią?

Jakie certyfikaty z angielskiego wybrać, by zadbać o swoją przyszłość? Na rynku istnieje kilka możliwości, dlatego przed ostateczną decyzją warto sprawdzić, czym różnią się poszczególne opcje. Przygotowanie i podejście do egzaminów przydaje się zarówno w przypadku osób aplikujących na studia, jak i poszukujących lepszej pracy.

Różnice między certyfikatami

Jaki certyfikat z angielskiego warto zrobić? To pytanie pojawia się bardzo często, dlatego warto bliżej przyjrzeć się różnicom między egzaminami. Aktualnie za najważniejsze uznaje się 3 certyfikaty:

  • IELTS (International Language Testing System),
  • TOEFL (Test Of English as a Foreign Language),
  • Cambridge (FCE, CAE, CPE).

Pierwszą różnicą, o jakiej warto wspomnieć, jest ich termin ważności. Tylko ostatnia z wymienionych opcji jest ważna przez całe życie. Certyfikaty IELTS i TOEFL określają poziom językowy w konkretnym momencie. Są zatem ważne tylko 2 lata po uzyskaniu dyplomu.

Jak wyglądają egzaminy?

Kolejna rozbieżność dotyczy egzaminów. Omówienie zacznijmy od certyfikatu IELTS. Składa się on z 4 części: pisemnej (pisanie, czytanie, słuchanie) i ustnej. Część pisemna trwa 160 minut (nie ma żadnej przerwy między poszczególnymi częściami). Po zakończeniu egzaminu pisemnego jest 10 minut przerwy. Następnie osoby podchodzące do certyfikatu są zapraszane do części ustnej, która trwa 15 minut. Egzamin w wersji komputerowej można zdawać w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Rzeszowie i Lublinie (w przypadku wersji papierowej dochodzą do tego dwa miasta, czyli Szczecin i Katowice).

Podobnie działa TOEFL (można go zdawać także zdalnie TOEFL iBT). Całość trwa od trzech do czterech i pół godziny. W tym wypadku również konieczne jest podejście do części pisemnej (słuchanie, pisanie, czytanie) i ustnej. W sumie można uzyskać 120 punktów. Im więcej punktów zyskasz, tym wyższym poziomem językowym możesz się pochwalić. Do egzaminu można podchodzić w następujących miastach: Warszawa, Kraków, Lublin, Wrocław, Białystok, Bydgoszcz, Rzeszów.

W Polsce dużą popularnością cieszą się egzaminy Cambridge, czyli FCE, CAE, CPE. Pierwszy z nich odpowiada poziomowi B2, drugi C1, a ostatni C2. Podobnie jak w przypadku poprzednich opcji, także egzaminy Cambridge są podzielone na części, jednak najczęściej odbywają się one innego dnia. Na początku będą sprawdzane Twoje umiejętności czytania, słuchania i pisania (czas trwania tych części uzależniony jest od wybranego poziomu). Ustny egzamin trwa kwadrans. Za organizację tych certyfikatów odpowiada British Council. Forma egzaminów jest różna. Niektóre centra organizują zdalnie, a inne wymagają osobistego stawienia się.

Kiedy wybrać IELTS, TOEFL, a kiedy Cambridge?

Jeśli zatem zastanawiasz się, jaki certyfikat z angielskiego wybrać, dokładnie przeanalizuj swoją sytuację. W związku z tym, że pierwsze dwa certyfikaty mają stosunkowo krótki termin ważności, dla osób planujących poszukiwanie lub zmianę pracy najlepszym wyborem będzie Cambridge. Uzyskany wynik można bowiem wpisać CV niezależnie od tego, kiedy ktoś podchodził do egzaminu. Co więcej, informacja o tym, że kandydat na dane stanowisko otrzymał pozytywną ocenę, może przesądzić o decyzji pracodawcy. Certyfikaty te są stosunkowo trudne, dlatego pozwalają realnie ocenić poziom językowy aplikujących.

Z kolei IELTS i TOEFL będą lepszym wyborem, jeżeli chcesz uzyskać wizę lub składasz podanie na zagraniczną uczelnię wyższą. Przykładowo Poniżej Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley i Uniwersytet w Toronto przyjmują tylko kandydatów z TOEFL, IELTS. Imperial College London z Wielkiej Brytanii daje szansę każdemu, któr zdał TOEFL, IELTS oraz certyfikat Cambridge na poziomie CAE i CPE. Takie dane można znaleźć na stronach poszczególnych uczelni.

Jak przygotować się do egzaminu?

Wiesz już, jakie są certyfikaty z języka angielskiego i jakie wybrać, w zależności od sytuacji. Czas zatem odpowiedzieć na pytanie, jak się przygotować. Samodzielne opracowanie materiału może być stosunkowo trudne, dlatego najlepszą opcją są profesjonalne kursy języka angielskiego online dedykowane konkretnym certyfikatom. Szkoła językowa online Elingwista już od wielu lat pomaga kursantom pozyskać wiedzę i umiejętności, podpowiadając, jak wyglądają skuteczne techniki rozwiązywania zadań. Kładziemy nacisk na praktykę, dzięki czemu każdy ma szansę rozwiązać jak największą liczbę zadań.

Co więcej, zajęcia zdalne są wygodniejsze, ponieważ pozwalają na znaczną oszczędność czasu. Organizujemy zarówno lekcje grupowe, jak i indywidualne dopasowane do potrzeb uczniów, które znacznie ułatwiają systematyczną naukę. To najlepszy sposób na to, by przygotować się do certyfikatu i zadbać o swoją przyszłość.

Jakie certyfikaty z angielskiego warto zrobić – podsumowanie

Do najważniejszych certyfikaty to: TOEFL, IELTS i Cambridge (w tym wypadku istnieją różne poziomy biegłości językowej: FCE, CAE, CPE). Podstawową różnicą między egzaminami jest data ważności. Tylko certyfikat Cambridge jest dożywotni, dlatego powinny go wybierać osoby aktywne zawodowo, które chcą wpisać w CV informacje o swoim poziomie zaawansowania. Pozostałe dwa sprawdzają się przy aplikowaniu na uczelnię lub gdy ktoś stara się o wizę. Warto przy tym pamiętać, że egzaminy są dość trudne, dlatego dobre kursy językowe online znacznie ułatwiają cały proces przygotowań.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button