Skuteczne metody nauczania

Skuteczne metody nauczania: ćwiczenie wymowy

Jak wiemy, każdy język jest inny i zawiera różny zasób dźwięków. Ucząc się mówić w nowym języku tak naprawdę uczymy się nowych spółgłosek i samogłosek, co wcale nie jest takie łatwe. Mimo, iż angielskie spółgłoski i samogłoski są podobne do tych z języka polskiego, to tak naprawdę ich wymowa znacznie się rożni.

Największe problemy sprawia nam jednak wymowa dźwięków, których nie posiadamy w naszym ojczystym języku. Idealnym przykładem takiego dźwięku jest dźwięk „th” wymawiany w niektórych wyrazach jako dźwięczne [ð] lub jako bezdźwięczne [θ].

Czy można zatem nauczyć się języka obcego tak, aby brzmieć idealnie na przykład po brytyjsku czy amerykańsku? Oczywiście jest to możliwe. Trzeba tylko pamiętać o kilku kwestiach.

Im wcześniej zaczniemy naśladować dźwięki danego języka, tym łatwiej będzie nam się go nauczyć. To właśnie dlatego naśladowanie dźwięków obcego języka nie sprawia trudności dzieciom. Dochodzą do tego również indywidualne predyspozycje do nauki języków obcych. Niektórzy po prostu uczą się języków szybciej i z większą łatwością, inni nieco wolniej. Niezmiernie ważną kwestią jest jak największa styczność z językiem obcym. Ucząc się nowego języka nie możemy wyłącznie ograniczać się do lekcji z nauczycielem. Musimy zabiegać o możliwie częsty kontakt z danym językiem w różnych jego formach. Między innymi: słuchając podcastów, wiadomości, oglądając obcojęzyczne seriale oraz filmy, równocześnie naśladując nowe dźwięki. Ważne, aby aktywnie pracować z językiem. Zajęcia z native speakerem, zaprzyjaźnienie się z obcokrajowcem, wyjazd na obóz językowy, studia w anglojęzycznym kraju to kilka sposobów, które niewątpliwie pomogą Wam w opanowaniu poprawnej wymowy.

Jak zatem nauczyć się i jak skutecznie pracować nad wymową w codziennych warunkach?

Pamiętajcie, aby na Waszych kursach językowych powtarzać po swoim nauczycielu dźwięki, słowa, całe wyrażenia, które sprawiają Wam trudność. Oglądając angielskie seriale i filmy wsłuchujcie się w wymowę. W trakcie oglądania możecie zatrzymywać dany film/serial/ podcast i powtarzać słowa, wyrażenia lub całe zdania po bohaterach. Nagrywajcie również samych siebie. Odsłuchując takie nagranie łatwiej będzie Wam skorygować ewentualne błędy wymowy. 😊


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button