Skuteczne metody nauczania

Szkolenia dla lektorów online – poradnik

szkolenia dla lektorów

Jak powinien rozwijać się lektor języka obcego? Jakie szkolenia dla lektorów wybrać? Które kursy pozwolą nam na efektywny rozwój? O tym opowiemy w dzisiejszym wpisie.

W zawodzie nauczyciela stała nauka i podnoszenie kwalifikacji to istotny element budowania kariery. Nie zawsze jednak wiemy, jak właściwie możemy podejść do tego procesu i decydujemy się na kursy lub szkolenia, które nie wnoszą zbyt wiele do naszego rozwoju. W tym celu warto wiedzieć, jakie tematy mogą być dla nas przydatne szczególnie w dalszej perspektywie.

Bardzo istotną kwestią jest znalezienie jednego aspektu, w którym chcemy się wyspecjalizować.
W dzisiejszych czasach nauczanie jest tak obszerną dziedziną, że trudno jest zostać ekspertem we wszystkim. Z tego względu dziś postaramy się pokazać kilka dróg, którymi możecie podążyć, aby znaleźć to, w czym chcecie być lepsi 🙂 Zaczynamy!

Nowe technologie w nauczaniu

Pierwszą kategorią są szkolenia oparte na przedstawieniu aplikacji i programów, wykorzystywanych podczas planowania lekcji. W porównaniu do tradycyjnej nauki, zajęcia online dają nam tutaj większe pole do popisu. Przykładowo, podczas tegorocznej wakacyjnej sesji szkoleń w eLingwista dowiedzieliśmy się, jak można zastosować programy do obróbki graficznej w przygotowaniu materiałów lekcyjnych. Z kolei przykładem aplikacji, przydatnych w planowaniu zajęć może być Genially oferujące możliwość tworzenia animowanych slajdów.

Warto również wspomnieć o takich rozwiązaniach jak tablice interaktywne lub Google Docs, które pomagają nam lepiej zorganizować i prezentować materiały, które chcemy wykorzystać. Jeśli  lubicie nowinki techniczne, warto jest zastanowić się, jakie rozwiązania chcecie zaangażować w proces tworzenia lekcji i wybierać takie kursy, które pomogą wam lepiej to zorganizować.

Metodyka

Kolejnym tematem godnym uwagi jest szukanie szkoleń w temacie szeroko pojętej metodyki. Każdy nauczyciel powinien stale doskonalić swój warsztat, więc korzystanie z kursów, które pomogą nam go rozwinąć stanowi solidną inwestycję w nasz rozwój. W ostatnich latach coraz popularniejsze stało się prowadzenie zajęć w oparciu o materiały autentyczne takie jak filmy, książki czy podcasty. Warto więc rozejrzeć się za szkoleniami, które pozwolą nam lepiej wykorzystać ich potencjał.

W kwestii metodyki możemy również lepiej poznać metody organizacji lekcji. Jednym z przykładów jest tutaj tzw. „flipped classroom”, która polega na odwróceniu standardowego modelu zajęć, dając uczniom materiał do przygotowania przed lekcją, który potem służy jako podstawa przeprowadzonych zajęć. Tego typu techniki potrafią uczynić nasze lekcje o wiele ciekawszymi i atrakcyjniejszymi.

To co dzieje się dookoła naszej pracy

Oprócz organizacji lekcji warto się zastanowić nad tematami luźniej związanymi z naszym zawodem. Tutaj możemy chociażby pomyśleć o naszej przestrzeni pracy. W ostatnich latach pojęcie „home office” na stałe zagościło w naszej rzeczywistości, więc szukając wiedzy na ten temat z pewnością będziemy w stanie znaleźć coś, co pomoże nam lepiej zoptymalizować stanowisko pracy. Jednym z poważniejszych problemów pracy zdalnej może być prokrastynacja i brak dyscypliny. Aby skuteczniej sobie z nimi radzić, możemy wybrać takie szkolenia, które podpowiedzą nam co robić, aby być bardziej produktywnym. Kolejnym tematem wartym poświęcenia uwagi jest motywacja. W pracy nauczyciela jesteśmy podporą dla naszych uczniów, stale ich zachęcając do dalszej nauki. Poznanie odpowiednich technik w tej dziedzinie może nam ułatwić pracę i uczynić nasze lekcje jeszcze lepszymi

Jak zatem widzimy istnieje wiele ścieżek, które możemy wybrać na drodze do zostania lepszym lektorem. Najważniejsze jest to, abyśmy z tych wszystkich możliwości wybrali tę, która nas najbardziej interesuję. Jeśli szkolimy się w czymś co nas pasjonuje, o wiele przyjemniej będzie nam dążyć do specjalizacji, o której wspominaliśmy na początku. Mamy nadzieję, że ten artykuł nieco wam przybliżył tematy, którym warto się przyjrzeć przed wyborem szkolenia. Pamiętajcie, że bez względu na to co wybierzecie, każda z tych opcji przyczynia się do waszego rozwoju i może pomóc wam w waszej karierze. Powodzenia w wyborze!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button