Poradnik nauka języka online

Wybór odpowiedniego lektora języka obcego dla dziecka

kurs językowy dla dzieci online

Dzieci mają zadziwiającą zdolność do przyswajania wiedzy, w tym języków obcych, dlatego wczesna nauka nowego języka będzie procentować przez całe ich życie.  Nie tylko wpłynie ona pozytywnie na rozwój intelektualny dziecka, ale także rozbudzi w nim ciekawość do świata i odmiennych kultur. Warto jednak zadbać o to, aby nauka nowego języka odbywała się bez przymusu oraz stresu. A o to najlepiej ze wszystkich może zadbać tylko odpowiednio wykwalifikowany lektor języka obcego.  

Podobnie jak w przypadku odpowiedniego lektora dla dorosłego, wybór odpowiedniego lektora języka obcego dla dziecka musi posiadać odpowiednie kwalifikacje do nauczania języków obcych tj. dyplom studiów filologicznych, ukończony kurs metodyczny, certyfikat uprawniający do nauczania oraz odpowiednie umiejętności pedagogiczne.  Niemniej jednak, odpowiednie wykształcenie to nie jedyny aspekt, który należy wziąć pod uwagę dokonując tego ważnego wyboru. Na co zatem należy zwrócić szczególną uwagę poszukując idealnego lektora dla dziecka?

  1. Zdolności interpersonalne.

Wybierając lektora języka obcego dla swojego dziecka nie należy wyłącznie kierować się jego kwalifikacjami zawodowymi. Równie ważnym czynnikiem, którego nie należy pomijać są tak zwane kompetencje miękkie (ang. soft skills), które w dużym stopniu przyczyniają się do językowego rozwoju młodego ucznia. Należą do nich między innymi komunikatywność, życzliwość, pozytywne nastawienie do otoczenia, kreatywność czy elastyczność. Odpowiedni lektor języka dla naszego dziecka to taki, który poprzez życzliwą, pełną zrozumienia interakcję tworzy przyjazną atmosferę, w której nasze dziecko czuje się bezpiecznie. Mówienie w języku obcym to nie tylko poznawanie zawiłych struktur gramatycznych czy przyswajanie nowego słownictwa, ale także stałe rozwijanie zainteresowania danym językiem. Dlatego też odpowiedni lektor języka obcego dla dziecka powinien stale wyzwalać w swoich uczniach entuzjazm, inspirować oraz motywować ich do odkrywania nowego języka. Zarówno w przypadku dorosłych uczniów jak i dzieci, dobry lektor powinien wykazywać się również ogromną cierpliwością, ponieważ to właśnie cierpliwa, pełna zrozumienia interakcja podczas zajęć pomaga uczniowi w przełamywaniu wszelkich barier, dodaje mu pewności siebie i pozwala poczuć się bezpiecznie oraz swobodnie. A swobodne, spontaniczne, pozbawione skrępowania komunikowanie się w języku obcym jest czymś na czym zależy nam najbardziej. 

  • Indywidualny program nauczania oraz nadzór metodyczny.

Każdy uczeń przyswaja wiedzę w innym tempie, dlatego indywidualne podejście do każdego ucznia jest niezwykle ważne w nauczaniu języków obcych. Dobry lektor języka obcego po pierwszych wspólnych zajęciach bądź lekcji próbnej z dzieckiem potrafi w sposób właściwy określić poziom ucznia oraz zaproponować jego indywidualną ścieżkę nauki. W porozumieniu z metodykiem, który czuwa nad całym procesem nauczania, ustala dla ucznia indywidualny plan.  Taka strategia nauczania sprawia, iż każde dziecko jest w stanie realizować dany kurs językowy własnym tempem, co w efekcie wpływa na zwiększenie ilości przyswajanej wiedzy. Warto również zweryfikować czy dana szkoła językowa, w której pracuje lektor oferuje kursy na różnych poziomach biegłości językowej, po to aby Wasze dziecko mogło kontynuować swoją naukę na kolejnych poziomach zaawansowania bez konieczności zmiany szkoły oraz swojego ulubionego lektora. Dodatkowo, jeśli zależy Wam, aby Wasze dziecko przystąpiło do egzaminu językowego upewnijcie się czy dana szkoła językowa oferuje kursy przygotowujące do egzaminów. 

  • Znajomość różnych metod dydaktycznych oraz innowacyjne materiały. 

Kolejną kwestią, która decyduje o tym czy dany lektor będzie odpowiednim nauczycielem języka obcego dla naszego dziecka jest jego znajomość różnych metod dydaktycznych. Ta wiedza jest niezwykle przydatna w nauczaniu nie tylko dzieci, ale również dorosłych, ponieważ każdy uczeń, niezależnie od wieku, przyswaja wiedzę w swoim indywidualnym tempie, za pomocą różnych metod, nie zawsze tych samych. Dobry lektor języka obcego musi być innowacyjny w doborze odpowiednich metod nauczania, co pozwoli mu nie tylko w szybki i łatwy sposób nawiązać dobry kontakt z uczniem, ale również usprawni tempo przyswajania wiedzy. Kolejnym ważnym aspektem jest nacisk na innowacyjność w doborze materiałów. Tradycyjne metody nauczania języków jakie w dalszym ciągu prezentowane są w szkołach publicznych, opierające się głównie o realizowanie materiału przewidzianego w podręczniku niestety nie należą do najskuteczniejszych metod nauki języków obcych, a wręcz przeciwnie są mało atrakcyjne w przypadku nauczania dzieci.  Dlatego też dobry lektor języka obcego nie planuje zajęć wyłącznie w oparciu o podręcznik, a wykorzystuje nowoczesne narzędzia, dzięki którym nauka języka obcego staje się również świetną zabawą. Na szczęście korzystanie z technologii staje się coraz częstszym elementem skutecznego nauczania. Wykorzystywanie interaktywnej platformy czy ebooka do planowania nauki oraz prowadzenia zajęć językowych, do której uczeń ma dostęp w trakcie zajęć jak i po ich zakończeniu, nie tylko podnosi jakość prowadzonych zajęć, ale również zwiększa efekty nauki najmłodszych uczniów. Narzędzie to świetnie znajduje swoje zastosowanie w przypadku lekcji języka obcego on-line, ponieważ daje możliwość na zdalne monitorowanie i ocenianie pracy ucznia np. jego umiejętność poprawnego pisania. Wykorzystanie kreskówek, zabawnych filmów, piosenek, interaktywnych gier językowych czy elektronicznych fiszek zachęca uatrakcyjnia wspólną naukę.  Co więcej, profesjonalni lektorzy języków obcych stale poszukują coraz to nowych narzędzi, które pomogą najmłodszym uczniom w jak najbardziej efektywny sposób przyswajać nowy język. Najważniejszym jest, aby narzędzia z których korzysta lektor stanowiły zarówno bogaty jak i interesujący materiał dla dziecka oraz przede wszystkim zachęcały do korzystania z niego również samodzielnie poza zajęciami.

  • Język obcy jako główny język nauczania.

Last but not least, wybierając odpowiednią szkolę językową dla swojego dziecka warto sprawdzić czy dany język obcy jest dominującym językiem, jakim nauczyciel posługuje się w trakcie zajęć językowych. Niezwykle ważnym jest, aby dziecko podejmując naukę języka obcego miało z nim jak najdłuższy oraz jak najczęstszy kontakt. Dlatego też dobry lektor języka obcego to taki, który komunikuje się z naszym dzieckiem głównie w języku obcym, dając mu możliwość na osłuchanie się z językiem, jego poprawną wymową czy intonacją. Dobry lektor języka obcego po zrealizowaniu lekcji próbnej powinien w sposób prawidłowy ocenić jego poziom językowy i w taki sposób dostosować poziom językowy prowadzonych zajęć, aby był on zrozumiały dla naszego dziecka. Dzieci z większą łatwością powtarzają ze słuchu oraz rozumieją sens zdania bazując na kontekście, dlatego też niezwykle ważnym jest, aby słyszały dany język tak często i długo jak tylko jest to możliwe. 

Podsumowując dobry nauczyciel może zmienić bardzo wiele w życiu każdego ucznia, w szczególności tego najmłodszego. Stosując odpowiednie strategie dydaktyczne potrafi angażować swoich najmłodszych słuchaczy do aktywnego uczestnictwa w zajęciach oraz czerpania z nich nie tylko językowej wiedzy, ale również przyjemności. Jeśli nadal poszukujecie odpowiedniej osoby, która pokieruje rozwojem językowym Waszego dziecka zapraszamy do skorzystania z darmowej lekcji próbnej, w trakcie której nasi profesjonalni lektorzy zademonstrują w jaki sposób nauczają języka, odpowiedzą na wszelkie pytania oraz pomogą rozwiać Wasze wszelkie wątpliwości. 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button