Dla wielu z Nas nauka języków stanowi sferę zajęć wykonywanych często w godzinach po pracy lub szkole. Często bywa tak, że wracając do domu o 17:00 lub później brakuje nam chęci i czasu na to, aby dodatkowo wysilać nasze szare komórki. Ponadto często musimy dzielić pozostały nam czas między pozostałe obowiązki domowe oraz rodziną i znajomych. Skutkuje to tym, że bardzo trudno jest nam wpleść naukę języka w rytm dnia. W dzisiejszym wpisie postaramy się więc spojrzeć na to jakie techniki możemy wykorzystać aby łatwiej i efektywniej nauczyć się języka obcego gdy nie mamy wiele czasu. Zaczynajmy!
Ustal swoje priorytety
Pierwszym pytaniem, które warto sobie zadać na początku szukania czasu na naukę jest: „Co tak właściwie robię w ciągu dnia?”. Aby na nie odpowiedzieć warto jest wykonać proste ćwiczenie w którym na przestrzeni jednego dnia zapisujemy na kartce czynność po czynności czym zajmowaliśmy się w ciągu dnia. Następnego dnia możemy spojrzeć na sporządzoną przez nas listę i zaznaczyć, które z nich były dla nas istotne a które nie wniosły niczego do naszego życia. W momencie w którym wyeliminujemy bezproduktywne pożeracze czasu, może się okazać, że otwiera się przed nami sporo dodatkowego czasu który możemy poświęcić na naukę
Zaplanuj naukę języka od A do Z
Gdy, już pozbędziemy się z naszego harmonogramu czynności, które zbędnie go zapychały powinniśmy się zastanowić jak wypełnić powstałe luki w sposób konstruktywny. Tutaj przydatne może okazać się prowadzenie własnego kalendarza! Nieważne czy zdecydujemy się na formę tradycyjną lub cyfrową, warto jest autentycznie zaplanować w naszym grafiku godziny, które poświęcimy na naukę konkretnych aspektów nauki języka. Nie muszą to być znaczące bloki czasowe. Wystarczy wygospodarować nawet jedną godzinę w ciągu dnia poświęconą na świadomą powtórkę zagadnień z ostatnich lekcji czy słownictwa, z działu którego się uczymy. Jeśli mamy więcej czasu, możemy także rozbić naukę na bloki tematyczne. Przykładowo, rano przed rozpoczęciem dnia, możemy popracować nad słownictwem a wieczorem nad czytaniem lub rozumieniem ze słuchu. Ważne jest aby zaplanowana nauka odbywała się o stałych porach co pomoże nam w wyrobieniu trwałych nawyków.
Zacznij myśleć o porankach
O ile zdajemy sobie sprawę, że wstawanie wczesnym rankiem nie brzmi zbyt atrakcyjnie, badania dowodzą, że to właśnie rano mamy najwięcej energii do działania. Zanim wyślemy dzieci do szkoły i pójdziemy do pracy możemy wykorzystać nasz czas aby zrobić chociażby szybką powtórkę materiału z ostatniej lekcji. Bardzo często to właśnie uczucie braku sił powodowane wszystkim tym co miało miejsce w ciągu dnia zabija w nas motywację do nauki. Rozwiązaniem tego problemu jest wyjście naprzeciw trudnościom i zaprogramowanie naszego dnia tak aby wykorzystać jak najwięcej czasu rano. Idąc spać wcześniej i tym samym wcześnie wstając możemy wygenerować w naszym harmonogramie dodatkową godzinę lub dwie w których jesteśmy najbardziej produktywni. W dłuższej perspektywie może to zrobić ogromną różnicę w naszym rozwoju w nauce języka obcego.
Postaw na edukację online
Niewątpliwym ewenementem w dzisiejszych czasach są możliwości oferowane przez edukację zdalną. Jeżeli korzystamy z nauki za pośrednictwem platformy internetowej nie musimy poświęcać czasu na dojazdy czy przygotowania, lecz możemy rozpocząć pracę o dowolnej porze. Dzięki takiemu rozwiązaniu będzie nam o wiele łatwiej umieścić w naszym kalendarzu czas przeznaczony na naukę języków online. Nie musimy ograniczać się jedynie do lekcji prowadzonych przez szkołę językową online ale także zaangażować się w pracę z różnymi aplikacjami oferującymi naukę słownictwa lub rozmowy z native speakerami.
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że te kilka pomysłów zainspirowało was do działania i zachęciło do lepszego zoptymalizowania nauki pod kątem reszty obowiązków. Pamiętajcie, że odpowiedni plan pracy stanowi połowę sukcesu, druga część to wasza indywidualna praca. Nawet jeśli w naszym kalendarzu znajdziemy dodatkowe cztery godziny na język angielski online nie będzie to miało znaczenia jeśli każdego dnia nie poświęcicie ich w świadomy sposób na nieprzerwaną naukę. Każdy plan powinien być podparty konkretnymi działaniami dlatego już teraz zachęcamy was do spojrzenia na swój aktualny harmonogram według naszych wskazówek oraz wykorzystania zwolnionego w ten sposób czasu na naukę z fiszkami online, podręcznikami czy własnymi notatkami. Powodzenia!