Poradnik nauka języka online

Jak zorganizować kursy językowe i szkolenia online dla pracowników firmy?

W biznesowej codzienności pod znakiem wideokonferencji, webinarów i rozkwitu nauki języków obcych online, pracodawcy coraz chętniej zamieniają naukę stacjonarną na kursy i szkolenia językowe online. Pracownicy zaś coraz częściej deklarują tę formę nauki jako najbardziej optymalną w dłuższej perspektywie. Nic w tym dziwnego, bo przecież nauka zdalna jest wygodna, elastyczna i łatwiejsza do zaplanowania przy rozproszonych zespołach. 

Mogłoby się wydawać, że zorganizowanie lekcji językowych online dla pracowników to nic nadzwyczajnego. Przecież wystarczy tylko zebrać kilka ofert od szkół językowych online, przeanalizować je pod względem naszych oczekiwań, uzgodnić zakres, cenę szkolenia i podpisać umowę. W teorii oczywiście tak to powinno wyglądać, jednak wiele firm, które na co dzień nie mają styczności z rynkiem szkoleń językowych online, nie są w stanie trafnie zidentyfikować i przeanalizować tego, które elementy oferty na szkolenia językowe mają znaczenie peryferyjne, a które powinniśmy uznać za kluczowe względem zakładanych celów szkolenia. Chcielibyśmy zatem przedstawić kilka wskazówek przed wyborem szkoły językowej online, by Państwa pracownicy mogli czerpać same korzyści z nauki angielskiego czy niemieckiego online, a Państwo mogli w efekcie realizować swoje cele biznesowe z zagranicznymi kontrahentami.

Budżet szkolenia. Wiele firm w dzisiejszych czasach planuje budżety na szkolenia dla pracowników. Jeśli twoja firma taki budżet posiada to należy w pierwszej kolejności dokładnie go określić, by Twój potencjalny wykonawca mógł dostosować odpowiednio ofertę do budżetu szkoleniowego. Od niego będą też pewnie zależały kolejne etapy przygotowania oferty. Jeśli takim budżetem nie dysponujesz lub jeśli Twój budżet jest bliżej nieokreślony to możesz przejść do definiowania celów głównego i szczegółowych kursu językowego dla pracowników. Ważne, by o budżecie rozmawiać, gdyż pozwoli to szkole językowej online zaplanować efektywną naukę dla Twoich pracowników w akceptowalnych ramach cenowych oraz pozwoli uniknąć ewentualnych rozbieżności np. niektóre firmy w formie benefitu pracowniczego przeznaczają symboliczne kwoty poniżej 100 zł dla pracownika na kształcenie językowe, co automatycznie wyklucza z oferty lekcje na żywo z lektorem online, dlatego w takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie wykupienie pracownikom dostępu do platform self-study, czyli samodzielnej nauki słówek lub gramatyki. Oczywiście odmienną kwestią jest tutaj zasadność i skuteczność takiej formy nauki, ale nie na tym chcemy się w tym artykule skupiać.

Cel główny i szczegółowy nauki języka online. Jeśli potrafisz jasno i klarownie zdefiniować cel główny oraz cząstkowe dla których Twoja firma i jej pracownicy chcą podjąć kursy językowe online to dobra szkoła językowa nie przedstawi Ci szablonowej oferty na naukę online, tylko stworzy propozycję biznesową dla Twojej firmy i jej pracowników, argumentując dobór typu szkolenia językowego, intensywność, zakres i inne zmienne względem założonych celów oraz oczywiście budżetu. Takie rozwiązanie gwarantuje Ci, że Twój zespół osiągnie zamierzone cele językowe w określonym czasie, przy określonym nakładzie pracy i za określoną cenę. Takie rozwiązanie daje ci pełną świadomość oraz kontrolę nad procesem dydaktycznym, który zlecasz szkole.

Kurs indywidualny czy grupowy? Jeśli Twój budżet pozwala na zakup kursu indywidualnego z lektorem online w ramach benefitu pracowniczego, to takie rozwiązanie będzie dla pracownika najkorzystniejsze. Indywidualne tempo nauki, dobór materiałów, ilość czasu poświęcona na rozmowę i interakcję w języku obcym czy elastyczność terminów spotkań – te wszystkie rzeczy sprawiają, że nauka indywidualna zawsze będzie bardziej efektywna i szybsza niż grupowa. Jeśli zaś decydujesz się na kurs grupowy dla firmy to warto pamiętać, że nauka angielskiego, niemieckiego czy innego języka online w grupie może również przynieść wymierne korzyści pod warunkiem, że grupy nie są liczne tj. grupy do 4-5 osób maksymalnie to środowisko, które sprzyja nauce języków obcych online. Z każdą kolejną osobą pojawiają się jedynie korzyści finansowe dla szkoły językowej, a drastycznie spadają te dla klienta, gdyż jakość takich lekcji pozostawia bardzo wiele do życzenia. 

Benefit pracowniczy czy potrzeba pracodawcy? Warto na początku współpracy ze szkoła językową online przedstawić swoje oczekiwania względem świadczonej usługi. Wiele firm oferuje kursy językowe dla pracowników w formie benefitu i nie jest szczególnie zainteresowana wynikami jakie te osoby osiągają. Ważne jest dla nich, by osoby korzystały z dodatkowej formy kształcenia poza godzinami pracy. Inne firmy z kolei będą zainteresowane, by ich pracownicy osiągnęli zakładany poziom kompetencji językowej w celu osiągnięcia przez firmę konkretnych celów biznesowych. Wpływa to znacząco na sposób sprawozdawczości z kursów językowych. Takie firmy będą częściej wymagały od szkoły okresowych raportów z uwzględnieniem własnych kryteriów. Warto zatem zapytać szkołę językową, jakie rozwiązanie może zaproponować, by efektywnie zmierzyć kompetencje pracowników.

Pracuj z profesjonalistami. Wybierając szkolenie językowe online dla swoich pracowników upewnij się, że będą się uczyć z profesjonalnymi lektorami z odpowiednim wykształceniem kierunkowym i doświadczeniem. Unikaj wyboru oferty ze względu na cenę. Jeśli cena jest zbyt atrakcyjna to może oznaczać, że szkoła językowa zatrudnia studentów lub osoby znające język, lecz bez odpowiednich kwalifikacji do nauczania, a taki kurs niestety nie przyniesie ani Tobie ani twoim pracownikom zamierzonych efektów. Staraj się dokładnie analizować zakres oferty, czy została dostosowana do Twoich potrzeb i celów lub budżetu oraz na ile wiarygodna jest szkoła. Podejmując współpracę, zweryfikuj czy będziesz mieć wpływ na to, jak świadczona jest usługa, sprawdź dokładnie opinie szkoły w Internecie. Jeśli zależy Ci na kursie językowym online koniecznie upewnij się czy szkoła językowa nie jest szkołą stacjonarną, która uzupełnia ofertę lekcjami online. Warto zatem korzystać z usług firm, które specjalizują się w nauczaniu języków online, gdyż posiadają zapewne dużo większe doświadczenie i know-how w tym zakresie. 

Kursy językowe dla firm to benefit dla pracowników, który przyniesie wiele korzyści zarówno pracodawcy jak i pracownikom. By tak się mogło stać, warto go odpowiednio zaplanować z udziałem profesjonalnej szkoły językowej online. Świadomość rozwoju pracowników w połączeniu z mądrym planowaniem celów tego rozwoju daje ogromne możliwości i gwarantuje oczekiwane efekty kształcenia. Decydując się na kurs angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, francuskiego, włoskiego czy jakiegokolwiek innego języka obcego online dla pracowników inwestujesz w rozwój swojej kadry, dlatego warto wybierać sprawdzoną i polecaną szkołę językową online, która oprócz profesjonalnych lektorów i kursów online będzie reprezentować podobne wartości do tych, którymi kierujesz się codziennie w biznesie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button