Biuro Obsługi Klienta | +48 12 362 66 77 | pn-pt. 9-20

Nauka języka angielskiego z podcastami i audiobookami

Podcasty i audiobooki: Twój klucz do płynności językowej

Wielokrotnie na łamach naszego bloga rozmawialiśmy o immersji językowej – technice nauki języka angielskiego polegającej na zanurzeniu się ucznia w świat danego języka poprzez kontakt z autentycznymi materiałami. Okazuje się, że podcasty oraz audiobooki mogą być ciekawym narzędziem, które możemy wykorzystywać w procesie nauczania. Wiele osób nie wie jednak dokładnie w jaki sposób podejść do nauki języka z takimi źródłami, aby wykorzystać je w sposób efektywny. Dlatego też w dzisiejszym wpisie postaramy się opowiedzieć o kilku zasadach o których warto pamiętać pracując z materiałami audio tak, aby szybko zobaczyć poprawę naszych zdolności językowych. Zaczynajmy! 

Nie słuchaj 'w tle’

Jednym z istotnych sposobów wykorzystania materiałów audio w procesie nauki języków obcych jest odpowiednie skupienie na słuchanej treści.  Wiele osób słucha nagrań podczas wykonywania pewnych czynności jak jazda samochodem czy sprzątanie jednakże nie jest to aż tak skuteczne jak  skupienie na treści i aktywne uczestnictwo w słuchanym materiale. Oprócz samego słuchania warto jest przygotować sobie zeszyt, notować nowe słowa i wyrażenia i zwracać uwagę na zastosowane konstrukcje gramatyczne. Dzięki temu możemy wyciągnąć więcej ze spędzonego czasu jednocześnie poprawiając nasze zdolności rozumienia ze słuchu. Zadbajmy o to, aby w ciągu dnia wygospodarować sobie wolny czas, odciąć się od rozpraszaczy i zająć się tylko pracą z danym audiobookiem czy podcastem.

Innym przykładem bardziej świadomego podejścia do nauki angielskiego z materiałami audio jest zastosowanie techniki shadowingu. Jest to metoda w której staramy się powtarzać na głos zdania wymawiane przez speakerów. Jednocześnie staramy się naśladować akcent, rytm i intonację danych mówców co poprawia naszą wymowę oraz naturalność mowy. Technika ta jest również pomocna ponieważ zwracamy w niej uwagę na szczegóły dźwiękowe, które mogą umknąć podczas biernego słuchania. Dzięki regularnym powtarzaniu fragmentów sami zaczynamy mówić płynniej bez zastanawiania się nad konstrukcjami gramatycznymi. Wystarczy, aby podczas słuchania zatrzymywać nagranie co jedno lub dwa zdania i starać się dokładnie powtórzyć to co usłyszeliśmy.

Kolejnym pomysłem na wykorzystanie materiałów audio w nauce języków obcych jest korzystanie z transkrypcji oraz tłumaczeń. Podcasty oraz audiobooki wielokrotnie wyposażone są w rozwiązania, które pozwalają na śledzenie tekstu oraz porównanie go z wymową. Często podczas słuchania trafiamy na fragmenty, które sprawiają nam problemy dlatego jeśli mamy pod ręką transkrypcję będzie nam łatwiej zrozumieć treść materiału oraz pracować nad zdolnością rozumienia. W wielu językach obcych słowa różnią się zapisem danego wyrażenia oraz tym jak się je wymawia. Podążanie za tekstem pozwala nam wychwycić te różnice i lepiej je zrozumieć.

Skup się na konkretnych dźwiękach

Kolejną korzyścią płynącą z pracy z materiałami audio jest wzmocnienie zdolności związanych z szeroko pojętą fonetyką. Wiele języków obcych posiada w swoim repertuarze dźwięki, które dla osób początkujących mogą sprawiać pewne problemy, dlatego korzystanie z podcastów i audiobooków w nauce pozwala nam efektywniej nad nimi pracować. Przykładowo, w języku angielskim takim dźwiękiem może być „th” w wyrażeniach takich jak *this* czy *thought*. Osoba, która chciałaby poprawić wymowę tych dźwięków mogłaby poszukać materiałów w których tego typu wyrażenia padają częściej czego przykładem mogą być chociażby audiobooki z literatury klasycznej lub podcasty newsowe.

W procesie nauki języka angielskiego z materiałami audio ważne jest również, aby dbać o różnorodność akcentów z którymi mamy do czynienia. Często bywa tak, że uczniowie pracując indywidualnie z jednym nauczycielem przyzwyczajają się do jego sposobu wypowiedzi co sprawia kłopoty, gdy muszą zrozumieć mowę na podobnym poziomie ale z innym akcentem. Dlatego jeśli szukamy podcastów oraz audiobooków do nauki zadbajmy o to aby znajdujący się w nich speakerzy pochodzili z różnych regionów. Poprzez dostosowanie się do różnych stylów mowy o wiele bardziej zwiększamy swoje zdolności rozumienia w praktycznych sytuacjach. Dodatkowym atutem pracy z różnymi materiałami jest także nauka słów i wyrażeń charakterystycznych dla danego regionu, których nie mielibyśmy okazji poznać pracując tylko z jednym rodzajem słownictwa. 

Nie zapomnij o dobrej zabawie!

Warto również pamiętać, że dobieranie materiałów pod kątem naszych zainteresowań, może drastycznie zwiększyć szanse na długoterminowy rozwój. Istnieje powiedzenie które mówi, że większość osób przecenia to ile może zrobić w jeden dzień, ale nie docenia ile może zrobić w rok. Podobnie jest z nauką języków obcych ponieważ bez względu na to jakie techniki zastosujemy, żadna z nich nie uczyni nas płynnymi mówcami z dnia na dzień. Proces ten, jak każda nowa umiejętność wymaga czasu, aby poznać go w pełni dlatego utrzymanie motywacji staje się w tym procesie kluczowe. Jeżeli uczymy się z materiałami audio warto więc zadbać o to, aby słuchane przez nas audiobooki oraz podcasty były powiązane z naszymi zainteresowaniami. W ten sposób  będziemy chętniej wracali do nich każdego dnia co jest szczególnie istotne dla utrzymania motywacji w dalszej perspektywie.

Podcasty i audiobooki to świetne narzędzia, które łączą naukę ze słuchaniem codziennych, realnych rozmów i historii. Dzięki korzystaniu z konkretnych technik oraz wystawieniu się na różne akcenty oraz style mowy wzbogacamy naszą naukę, pozwalając rozumieć globalny język. W naszej szkole językowej dbamy o to, aby lekcje opierały się nie tylko na pracy z podręcznikiem, ale także na materiałach autentycznych audio oraz video. Wierzymy, że właśnie poprzez kontakt z żywym językiem nasi uczniowie osiągają pożądane efekty zyskując pewności zarówno w mowie jak i w rozumieniu. Jeżeli chciałbyś się przekonać jak wygląda tego typu nauka zachęcamy Cię do skorzystania z bezpłatnej lekcji próbnej oferowanej przez naszą szkołę. Do zobaczenia!

Facebook
X
LinkedIn

Kategorie

Posty wyróżnione

Rozpocznij naukę z eLingwista

Call Now Button