Poradnik nauka języka online

Proste nawyki, które poprawią znajomość Twojego języka obcego

Proste nawyki, które poprawią znajomość Twojego języka obcego

Nauka języków obcych, podobnie jak nauka każdej innej umiejętności, to bez wątpienia praca, która wymaga  czasu oraz wysiłku. Aktualnie dla wielu osób znalezienie dodatkowego czasu pomiędzy pracą lub szkołą, a domowymi obowiązkami może wydawać się nie lada wyzwaniem.  Natomiast nawet przed lub po pracy istnieje wiele okazji, aby skutecznie doskonalić swoje umiejętności językowe.  Wbrew panującemu przekonaniu, nauka języków obcych nie zawsze musi oznaczać siedzenie przy biurku oraz studiowanie zawiłych reguł gramatycznych. Otóż istnieje wiele prostych i zarazem przyjemnych metod, które dzięki Twojej systematyczności poprawią znajomość Twojego języka obcego. Najważniejszym warunkiem jest włączenie ich do swojej codziennej rutyny, dzięki czemu szybko zauważysz pierwsze efekty, poświęcając na codzienną naukę języka zaledwie 15 minut. 

W dzisiejszym poście podzielimy się z Tobą kilkoma prostymi sposobami, dzięki którym zaczniesz doskonalić swój język już dziś. Wypróbuj chociaż jeden lub dwa z tych prostych nawyków i przekonaj się jak szybko poprawią Twój język. 

  1. Wykorzystaj swój smartfon do nauki. 

Każdego dnia spędzamy mnóstwo naszego cennego czasu na przeglądanie mediów społecznościowych, nie zdając sobie sprawy z faktu, iż Twój smartfon może być Twoim najlepszym kompanem do nauki języka obcego. Korzystaj zatem ze swojego smartfonu mądrze. W mediach społecznościowych istnieje mnóstwo ciekawych zasobów oraz obcojęzycznych kont, które są wspaniałym materiałem do nauki języka. Dlatego też warto obserwować obcojęzyczne konta w mediach społecznościowych, ponieważ dzięki nim masz szanse na kontakt z autentycznym językiem. Co więcej, warto również zmienić ustawienie języka w swoim telefonie, jak również język skrzynki mailowej czy innych zainstalowanych przez Ciebie aplikacji. Dzięki temu prostemu zabiegowi masz okazję, na doskonalenie swojego języka między innymi z zakresu technologii czy Internetu.  I po trzecie, poprzez zainstalowanie aplikacji do nauki języka możesz wykorzystać swój smartfon jako narzędzie do nauki oraz powtarzania nowych wyrażeń, idiomów czy phrasal verbs np. czekając w kolejce na załatwienie swoich spraw. Nawet 10 minut dziennie z Twoją ulubioną aplikacją do nauki przyniosą Ci olbrzymie efekty. 

  • Udzielaj się na grupach i forach internetowych. 

Jeśli posiadasz konto na Facebooku lub innym portalu społecznościowym  możesz wykorzystać go również do praktykowania oraz podnoszenia swoich umiejętności językowych. Jeśli jesteś pasjonatem lub po prostu interesujesz się pewną dziedziną dołącz do grupy lub forum obcojęzycznego i wymieniaj się poglądami z innymi członkami.

Pisanie komentarzy, branie udziału w dyskusjach na forach obcojęzycznych jest wspaniałym sposobem na obycie się z nowym słownictwem oraz gramatyką, których właśnie się nauczyłeś.  Nawet jeśli miałoby to być zaledwie kilka zdań, ten prosty nawyk doda Ci pewności siebie w kontaktach z innymi. A przecież celem nauki języka obcego jest sprawne komunikowanie się, dlatego praktykuj wszędzie gdzie się da.  Internet to również miejsce spotkań oraz poznawania ludzi. Będąc aktywnym członkiem grupy masz szanse nie tylko  na zawiązane nowej znajomości, ale również zyskujesz obcojęzycznego kompana do rozmowy.

  • Naklejki do nauki słówek.

Zakłada się iż 65% populacji stanowią wzrokowcy, dlatego metoda „karteczek” może okazać się bardzo przydatna dla większości z Was. Przede wszystkim sprawdzi się ona idealnie do nauki przedmiotów otaczających nas na co dzień. Metoda ta polega na przyklejaniu małych karteczek z słowem w języku obcym na odpowiednie przedmioty w Twoim domu, których chciałbyś się nauczyć. Faktem jest, iż kiedy tekst wsparty jest grafiką zrozumienie przedstawionej treści staje się łatwiejsze. Wizualna treść (nasz przedmiot) stanowi wzmocnienie do zapamiętania przekazu tekstowego (słowo w języku obcym). Możesz rozpocząć swoją naukę od poszczególnych pomieszczeń w domu np. w łazience. Dzięki temu zabiegowi w bardzo krótkim czasie będziesz umiał nazwać wszystkie otaczające Cię codziennie przedmioty takie jak nazwy mebli, urządzeń, kosmetyków czy akcesoriów. 

Ponadto jeśli masz problem z zapamiętaniem konkretnych zwrotów czy wyrażeń, możesz również umieścić je na karteczkach w miejscach, w których często przebywasz np. na biurku lub lodówce, co z pewnością ułatwi Ci ich zapamiętanie. 

  • Zanurz się w języku na co dzień.

Immersja językowa czyli tak zwane zanurzenie się w języku daje Ci możliwość na przyswajanie go w żywej formie. Metoda ta zakłada, iż aby skutecznie uczyć się języka należy mieć z nim jak najczęstszy kontakt np. poprzez słuchanie nawet kilkuminutowych podcastów, oglądanie obcojęzycznych video lub seriali. Dzięki tej metodzie zapamiętywanie zwrotów czy struktur gramatycznych w danym kontekście następuje intuicyjnie i z czasem sprawia, iż zaczynasz również myśleć w danym języku. Doskonałym przykładem immersji językowej jest słuchanie krótkich podcastów w drodze do pracy czy uczelni. Dzięki temu prostemu nawykowi, na którego nie musisz wcale poświęcać swojego dodatkowego czasu, możesz skutecznie doskonalić swoje umiejętności językowe. W sieci dostępnych jest mnóstwo stron internetowych z darmowymi podcastami o przeróżnej tematyce, dlatego każdy jest w stanie wybrać dla siebie najbardziej interesujące treści. Codzienne słuchanie nawet kilkuminutowego podcastu w drodze do pracy znacząco wpłynie na poprawę Twojego języka obcego. A jeśli jesteś fanem muzyki, możesz codziennie słuchać jednej obcojęzycznej piosenki równocześnie śledząc jej słowa. Internet dysponuje niezaliczoną ilością utworów muzycznych wraz z dostępnymi tekstami, dlatego w zależności od swoich upodobań, z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Jeśli możesz więc wprowadzić do swojej codziennej rutyny choćby jedną z powyższych praktyk, bez wątpienia poprawisz swój język. Pamiętaj też, iż tworzenie nawyków wymaga czasu, dlatego  bądź wytrwały i nie poddawaj się na starcie.  A jeśli potrzebujesz profesjonalnego wsparcia spróbuj skorzystać z indywidualnych zajęć z lektorem językowym, który wskaże Ci obszary nad którymi warto pracować i stanie się Twoim osobistym przewodnikiem oraz motywatorem. Profesjonalny lektor językowy oprócz prowadzenia ciekawych zajęć z języka, zachęci Cię również do szlifowania oraz praktykowania języka obcego poza Waszymi wspólnymi zajęciami. Dzięki niemu możesz również uzyskać wiele cennych wskazówek oraz praktyk, które w łatwy i szybki sposób pomogą Ci na co dzień doskonalić Twoje umiejętności językowe.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button