Skuteczne metody nauczania

Skuteczne metody nauczania: mapa myśli

Mapa myśli (ang. mind map) to obok fiszek jedna z najbardziej skutecznych metod nauki języka obcego. Tworzenie mapy myśli opiera się na unikatowym sposobie notowania informacji, który wykorzystuje nie tylko słowa, ale również kolory, symbole, obrazy. Aby w pełni zrozumieć, dlaczego to właśnie dzięki mapie myśli możemy skutecznie uczyć się języków obcych, musimy przybliżyć sobie nieco pracę ludzkiego mózgu. 

Otóż, nasz mózg składa się z dwóch półkul. Lewa półkula mózgu odpowiedzialna jest między innymi za logiczne myślenie, liczenie, mowę oraz czytanie. Natomiast prawa odpowiada za myślenie abstrakcyjne, kreatywność, odbiór kolorów, obrazów, dźwięków.

Tradycyjne metody nauki języka obcego opierające się wyłącznie na notowaniu nowego słownictwa na kolejnej liście angażują do pracy wyłącznie lewą półkulę. Tworząc mapę myśli zaangażowana zostaje do pracy zarówno półkula lewa jak i prawa. Zaangażowanie obu półkul naszego mózgu zwiększa niewątpliwie efektywność naszej nauki języka obcego, a także ułatwia nam zapamiętywanie nowych informacji oraz ich późniejsze odtworzenie. Dlatego też, bez względu na poziom językowy ucznia, zachęcamy do wykorzystania mapy myśli jako niezwykle przydatne narzędzie do nauki języków.

Mapa myśli – Jak ją własnoręcznie stworzyć?

  1. Najpierw musimy przygotować dużą kartkę (np. A4) oraz kolorowe długopisy/flamastry/kredki.
  2. W samym środku umieszczamy pojęcie, hasło, obrazek, które reprezentuje nasze główne zagadnienie. Ma być to najbardziej widoczny element naszej mapy. Warto zatem użyć większej czcionki, pogrubionych liter, podkreślenia, jaskrawego koloru etc.
  3. Następnie za pomocą strzałek/linii/ łuków tworzymy gałęzie, które rozchodzą się od naszego głównego zagadnienia. Gałęzie te reprezentują nasze główne myśli/skojarzenia z danym zagadnieniem.
  4. Następnie do już istniejących gałęzi możemy dodać kolejne gałęzie, które będą reprezentować kolejne pomysły, skojarzenia etc. Każde z kolejnych skojarzeń może zostać opatrzone rysunkiem/symbolem etc. ułatwiające jego zapamiętanie.
  5. Pamiętajmy o właściwej hierarchii. Mapa myśli rozwija się „od ogółu do szczegółu”. Im bardziej oddalamy się od naszego głównego zagadnienia, tym nasza czcionka staje się mniejsza, stosujemy cieńsze strzałki/linie/łuki etc.
  6. Mapa myśli musi być czytelna oraz przejrzysta. 
  7. Tak sporządzoną mapę myśli warto sfotografować i zapisać na swoim telefonie/komputerze, aby móc z niej korzystać w dowolnym miejscu oraz czasie.
  8. Ilość tworzonych map jest nieograniczona. Co najważniejsze, mogą one dotyczyć zarówno nowego słownictwa jak i zagadnień gramatycznych.

Tak sporządzona mapa myśli pomoże nam na uporządkowanie nowego słownictwa czy zagadnień gramatycznych w bloki tematyczne. Dzięki jej przejrzystej formie przyswojenie oraz przypomnienie danego materiału stają się o wiele łatwiejsze. Tworzenie map myśli pozwala nam nie tylko skutecznie uczyć się języków obcych, ale również doskonali naszą umiejętność skupienia się na rzeczach kluczowych oraz dostrzeżeniu zależności między nimi.

Źródło:https://lh3.googleusercontent.com/proxy/SK63PiRief7EdV8cI30xwf8XSgvTVpfBDN5-Kd9BTFiaveCZ3VAsEvbso5uJkTS_o4V0a_8oODqwbUVb8KhKMkfDP74gd1vUWYLhGqEuqui01Bo

CIEKAWOSTKA: Obecnie możemy także tworzyć mapy myśli on-line. Pomocne będą serwisy:

  1. Mapa myśli creately: https://creately.com/pl/lp/mapa-mysli-online/?gclid=EAIaIQobChMI3b7Toc3-7gIVjNSyCh3aEweGEAAYASAAEgI8I_D_BwE
  2. Mapa myśli canva: https://www.canva.com/pl_pl/wykresy/mapy-mysli/
  3. Mapa myśli mindmeister: https://www.mindmeister.com/
  4. Mapa myśli coggle: https://coggle.it/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button