Nauka nowego słownictwa w języku obcym wymaga od nas zdyscyplinowania, wytrwałości oraz regularnych powtórek, co dla wielu z osób uczących się języka obcego kojarzy się wyłącznie ze żmudną pracą. W naszym cyklu dotyczącym skutecznych metod nauki języka chcemy Wam pokazać, jak kreatywne podejście do pracy nad budowaniem oraz utrwalaniem słownictwa w języku obcym może znacząco usprawnić Wasze zapamiętywanie oraz wykorzystywanie nowo poznanych słów. W poprzednich artykułach omówiliśmy już metody nauki z wykorzystaniem takich pomocy, jak fiszki czy mapa myśli. Dzisiaj zapraszamy Was do lektury materiału poświęconego mnemotechnikom, a mianowicie metodzie słów kluczowych.
Na początku wyjaśnijmy, czym są wspomniane wyżej mnemotechniki. Mnemotechniki to techniki wykorzystujące naszą wyobraźnię, które ułatwiają nam zapamiętywanie, przechowywanie oraz przypominanie sobie informacji. Jedną z najbardziej efektywnych mnemotechnik, jaką możemy zastosować w nauce słówek języka obcego, to właśnie metoda słów kluczowych.
Metoda ta odwołuje się do fonetycznych oraz wizualnych podobieństw między słowami naszego języka ojczystego oraz języka obcego, którego się uczymy. Metoda słów kluczowych opiera się na znalezieniu podobnie brzmiących słów naszego języka ojczystego dla słów języka obcego. Dla łatwiejszego zrozumienia metody słów kluczowych posłużmy się przykładem:
Aby zapamiętać angielskie słowo (np. cot) należy skojarzyć z nim inne, znane już słowo w języku polskim. Angielski wyraz cot, który oznacza łóżeczko dziecięce brzmi podobnie jak polski wyraz kot. Nasze podobnie brzmiące słowo to słowo kluczowe (stąd nazwa metoda słów kluczowych). Następnie, musimy utworzyć silne skojarzenie między danymi słowami. I tutaj zadziałać musi nasza wyobraźnia. Możesz wyobrazić sobie łóżeczko dziecięce, w którym leży kot. Zestawiając te dwa słowa w zabawnym, ciekawym kontekście, dodatkowo opatrując je ilustracją, ułatwiamy sobie jego zapamiętanie. Aby przypomnieć sobie dane słowo oraz jego znaczenie wystarczy, że przywołamy w naszej pamięci powyższy obraz kota leżącego w łóżeczku, a to powinno naprowadzić nas na nasze słowo: kot-cot, czyli łóżeczko.
Kolejnym przykładem może być angielskie słowo goose oznaczające gęś. Podobnie brzmiącym słowem w naszym ojczystym języku jest słowo guz. Wyobraźmy sobie zatem gęś, która nabiła sobie guza. Aby przypomnieć sobie to słowo oraz jego znaczenie wystarczy, że przywołamy w naszej pamięci powyższy obraz.
Metoda ta znajduje zastosowanie nie tylko w przypadku nauki języka angielskiego. Przykładem zaczerpniętym z innego języka np. włoskiego może być słowo regalo, który oznacza prezent. Brzmi on podobnie do naszego polskiego wyrazu regał. Aby zapamiętać to słowo, wyobraź sobie prezent leżący na regale 😊
Jeżeli dla danego słowa w języku obcym trudno jest nam znaleźć w całości podobnie brzmiący wyraz w naszym języku, wtedy możemy taki wyraz podzielić na części. W tym przypadku możemy znaleźć podobnie brzmiący wyraz chociaż do jednej z części naszego słowa, a przypomnienie sobie chociaż części słowa bardzo często prowadzi do przypomnienia sobie całości.
Podsumowując, metoda skojarzeń jest niewątpliwie jedną z bardziej efektywnych metod nauki nowego słownictwa, która angażuje zarówno myślenie analityczne jak i naszą kreatywność. Taki podwójny sposób kodowania informacji, wykorzystujący równocześnie słowa i obrazy, ułatwia zapamiętywanie oraz późniejsze przypomnienie nowych słów. Być może na początku wyszukiwanie podobnie brzmiących wyrazów wydaje się skomplikowane i pracochłonne, natomiast w miarę stosowania tej metody nasz mózg będzie coraz sprawniej wyszukiwał słowa kluczowe. Receptą na skuteczne przyswajanie słownictwa oraz jego łatwiejsze zapamiętywanie jest ćwiczenie różnych sposobów uczenia się. Dlatego też zachęcamy Was do korzystania z różnych metod nauki słownictwa po to, aby każdy z Was mógł wybrać dla siebie najbardziej odpowiednią technikę.