Biuro Obsługi Klienta | +48 12 362 66 77 | pn-pt. 9-20

Wykorzystanie AI w grach i aplikacjach językowych


W ostatnich latach sztuczna inteligencja stała się tematem przewodnim rozwoju naszej technologii. Przeglądając nowinki ze świata techniki trudno jest uniknąć informacji o nowych narzędziach wykorzystujących AI oraz rozważań nad tym jak moze być stosowana w poszczególnych sferach naszego życia. Nie inaczej jest z nauką języków obcych, która za sprawą wykorzystania interfejsu ChatGPT przeżywa istną rewolucję. Wielu z was może zaciekawić fakt, że tego typu rozwiązania nie są czymś zupełnie nowym. Zanim cały świat opanowało szaleństwo AI wiele firm wykorzystywało już jej możliwości na długo przed obecnie trwającą manią. Idealnym tego przykładem jest chociażby algorytm rekomendacji stosowany w wyszukiwarce Google, który od wielu lat podpowiada nam treści, które mogą nas zainteresować. W edukacji wiele popularnych aplikacji od dawna wykorzystuje mechanizmy napędzające sztuczną inteligencję w celu dostarczenia lepszych doświadczeń oraz pomocy w szybszym zdobywaniu potrzebnej wiedzy. W dzisiejszym wpisie postaramy się opowiedzieć o kilku z nich oraz przedstawić jak wykorzystywane są w praktyce.  Zaczynajmy!

Indywidualne doświadczenie

Jednym z przykładów wykorzystania AI przez rozmaite aplikacje językowe jest wykorzystanie jego możliwości w celach personalizacji procesu nauki. Programy i gry korzystające z takich rozwiązań często dostosowują poziom trudności lub typy zadań do podanych przez nas wcześniej informacji oraz preferencji. Jednym z takich przykładów jest stosowany przez popularne aplikacje system analizowania błędów użytkownika. Na podstawie popełnionych przez nas pomyłek algorytm działający w tle aplikacji analizuje nasze słabe strony po czym w dalszych lekcjach podsuwa nam ćwiczenia w których możemy poprawić swoje błędy.

Ponadto wiele aplikacji językowych wykorzystujących AI dokonuje analizy naszych odpowiedzi pod kątem potencjalnych błędów. Na podstawie prowadzonej rozmowy algorytm wychwytuje nasze pomyłki oferując jednocześnie poprawną wersję danej wypowiedzi. Co ciekawe mechanizm ten nie ogranicza się jedynie do poprawności językowej. Niejednokrotnie, modele AI trenowane są na materiałach zawierających szerszy kontekst jak książki czy artykuły. Pozwala to na spojrzenie na wypowiadane przez nas zdania pod kątem całego kontekstu wypowiedzi i przedstawieniu osobie uczącej się kilku sposobów na wyrażenie jej myśli. Jest to narzędzie szczególnie przydatne dla osób, które mają opanowane podstawy danego języka i szukają bardziej wyszukanych środków wypowiedzi.

Dostosowanie do sytuacji

Kolejnym mniej oczywistym wykorzystaniem potencjału AI w nauce jest określanie indywidualnych celów nauki oraz ich adaptacja wraz z dalszymi postępami. Wiele programów wykorzystuje mechanizm nagradzania użytkowników za wykonanie serii zadań językowych danego dnia. Co ciekawe wiele z nich wykorzystuje algorytmy analizujące aktywność użytkownika w celu zaoferowania mu zadań pasujących do jego profilu. Przykładowo osoby logujące się w danej aplikacji tylko po to aby wykonać dwuminutową lekcję nie otrzymają zadania, które będzie od nich wymagało spędzenia dwóch godzin na praktyce. W zamian, mogą one otrzymać wyzwanie, które będzie bardziej zbliżone do czasu, jaki realnie spędzają na nauce. Z czasem poprzez stopniowe podnoszenie poprzeczki aplikacja skłania ucznia do spędzania coraz większej ilości czasu na nauce sprawiając, że początkowe 2 – 3 minuty nauki dziennie zmieniają się w godziny. O ile jest to mechanizm znacznie subtelniejszy od pozostałych, wykorzystany odpowiednio potrafi zmienić nawyki użytkowników tak, aby uczyli się częściej i dłużej niż są do tego przyzwyczajeni.

O ile w poprzednim wpisie rozmawialiśmy już o symulacjach konwersacyjnych warto mocniej zaznaczyć jak powszechne i użyteczne jest to rozwiązanie w kontekście nauki języków obcych. Jednym z problemów z którym wielu uczniów zmaga się na co dzień jest ćwiczenie zdolności konwersacyjnych w konkretnych sytuacjach. Przykładowo, jeśli mamy przed sobą rozmowę o pracę w języku obcym będzie nam o wiele trudniej się do niej przygotować niż do standardowej konwersacji, którą możemy odbyć z drugą osobą. Poprzez AI aplikacje językowe oferują możliwość symulacji takich rozmów. Pozwala nam to ćwiczyć nasze zdolności w sytuacjach w których nie mamy doświadczenia co w dalszej perspektywie zwiększa naszą pewność siebie oraz nagradza nas uczuciem satysfakcji z poradzenia sobie z nietypowym wyzwaniem. 

Optymalne powtórki

Spaced repetition – technika polegająca na rozłożeniu w czasie powtórek materiału, również jest często wykorzystywana przez AI. Korzystając z popularnych aplikacji do nauki języków z pewnością podczas przerabiania materiału trafiliście na jedno lub dwa zadania przypominające wiadomości z jednego z poprzednich działów. Jest to nic innego jak działający w tle algorytm zbierający informacje na temat treści, które wymagają takiego powtórzenia oraz podpowiadający nam ćwiczenia, które nam o nich przypominają. W ten sposób pomagamy sobie w długotrwałym utrwalaniu wiadomości skuteczniej przenosząc naszą wiedzę z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej co oczywiście rzutuje pozytywnie na nasze dalsze nauczanie. 

Ogrom możliwości

Widzimy zatem, że wykorzystanie AI w aplikacjach do nauki języków jest kluczowe dla tworzenia bardziej angażujących doświadczeń edukacyjnych. Dzięki temu tego typu programy uczą nas w sposób dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb. W naszej szkole wierzymy, że wykorzystanie sztucznej inteligencji jako uzupełnienia nauki z lektorem może zapewnić naszym uczniom silnie spersonalizowany program, który w szybki sposób poprawi ich kompetencje językowe. Dlatego właśnie w tym roku uruchomiliśmy usługę lektora AI, którego możliwości możecie sprawdzić w każdej chwili. Po więcej informacji zachęcamy do kontaktu z naszym biurem obsługi. Do usłyszenia!

Facebook
X
LinkedIn

Kategorie

Posty wyróżnione

Rozpocznij naukę z eLingwista

Call Now Button