14 Marca 2023 roku był momentem przełomowym w rozwoju technologii. Wtedy to świat ujrzała czwarta wersja Chatu GPT – narzędzia AI, które zmieniło sposób w jaki podchodzimy do codziennych zadań oraz poszukiwania informacji. Nie da się zaprzeczyć, że to rozwiązanie sporo namieszało w dziedzinie edukacji w tym także tej związanej z nauką języków. Bez względu na to, czy jesteśmy w domu, w pracy czy w podróży sięgając do naszych telefonów mamy dostęp do prywatnego asystenta, który może wspomagać nasz proces nauki. W tym artykule przedstawimy wam kilka najczęstszych sytuacji, w których możemy wykorzystać możliwości inteligentnych czatbotów podczas nauki języków obcych. Zaczynajmy!
AI jako konwersacyjny kompan
Wykorzystanie AI jako partnera do rozmów może być idealną alternatywą dla osób, które uczą się języków obcych samodzielnie i nie są w stanie znaleźć kogoś z kim mogliby poćwiczyć poznane zagadnienia w konwersacji. Jak dobrze wiemy, praktyka języka w mowie jest jedną z najefektywniejszych metod ćwiczenia i utrwalania poznanych zagadnień dlatego przy odpowiednim wykorzystaniu możliwości rozmaitych czatbotów możemy sporo zyskać. Przede wszystkim możliwości AI oddają nam do dyspozycji personalnego partnera do konwersacji, który jest dla nas dostępny w każdej chwili. Jest to rozwiązanie o tyle wygodne, że oszczędza nam czasu i kłopotów związanych z ustalaniem terminów spotkań z drugą osobą i pozwala nam decydować kiedy i jak długo chcemy rozmawiać.
Dodatkowym atutem praktyki z takim narzędziem jest możliwość rozmowy na dowolny temat. Ponieważ modele językowe AI uczą się na ogromnych zbiorach danych posiadają one wiedzę w zakresie szerokiej gamy dziedzin. Jako osoby uczące się języka obcego możemy to wykorzystać prowadząc z takim asystentem konwersację z takim asystentem na temat, który nie jest znany każdemu ale jest akurat naszą domeną. Przykładowo, jeśli chcemy przećwiczyć specjalistyczne słownictwo z zakresu prawa, medycyny czy IT sztuczna inteligencja nie będzie miała większych problemów z dostosowaniem swoich wypowiedzi do naszych potrzeb. Dzięki temu mamy na wyciągnięcie ręki możliwości praktyki mowy także w bardziej niszowych sytuacjach.
Po zakończonej rozmowie zawsze możemy przekazać dla czatbota instrukcję w której prosimy o ocenę naszej wypowiedzi. Dzięki temu AI przekazuje nam jasną i przejrzystą informację na temat zagadnień nad którymi powinniśmy pracować oraz najczęściej popełnianych błędów. W ten sposób nigdy nie odczuwamy zagubienia w procesie nauki ponieważ zawsze wiemy, w którą stronę powinniśmy zmierzać, aby wznieść się na wyższy poziom biegłości językowej.
Ćwicz szczegółowe scenariusze
Wielu z nas ucząc się języków obcych robi to, aby lepiej poradzić sobie w konkretnych życiowych sytuacjach. Wyjeżdżając za granicę czujemy się lepiej, gdy potrafimy zamówić coś w restauracji albo zapytać o drogę. Czasami szukając zatrudnienia będziemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną w języku obcym. W samym zawodzie możemy także mieć do czynienia z zagranicznymi klientami lub współpracownikami, z którymi musimy się komunikować.
W każdej z powyższych sytuacji model językowy AI może nam pomóc przygotować się do rozmowy. Wystarczy jedynie, że rozpoczniemy naszą rozmowę z czatbotem od odpowiedniej instrukcji, która wprowadzi go w odgrywaną rolę. Proste zdanie typu: „You are a waiter at a restaurant” odpowiednio nastawia sposób wypowiedzi AI na sytuację, którą chcemy konkretnie poćwiczyć. W ten sposób zamieniamy luźną rozmowę na określony scenariusz, który wymaga od nas już innych zdolności komunikacyjnych.
Tego typu podejście jest szczególnie korzystne, gdy chcemy pracować nad zastosowaniem naszego języka w sytuacjach trudnych do odtworzenia w domowych warunkach. Dzięki możliwościom oferowanym przez sztuczną inteligencję jesteśmy w stanie zbudować naszą pewność siebie w sytuacjach, w których może ona zostać wystawiona na próbę.
Uzupełnienie nauki
Jeżeli uczymy się języka na kursie możemy także stosować AI w celu ćwiczenia lub utrwalenia wiadomości omawianych na lekcjach. Korzystając ze wspomnianej wcześniej możliwości nadania kontekstu naszym instrukcjom możemy przekazać do czatbota informację odnośnie tego nad czym obecnie pracujemy na zajęciach. Następnie w zależności od tego co chcemy robić możemy poprosić sztuczną inteligencję o pomoc w pracy nad danym zagadnieniem. Przykładowo, jeżeli na kursie pracujemy obecnie nad czasem Present Perfect jesteśmy w stanie za pomocą AI wygenerować zestaw zadań, których celem jest szlifowanie budowy tejże konstrukcji. Może to być praktyczne rozwiązanie, jeśli nie mamy czasu na szukanie takich ćwiczeń na własną rękę lub nie chcemy inwestować w kolejny podręcznik.
Niejednokrotnie modele AI są wyposażone w opcję rozpoznania mowy, która pozwala zamienić tekst na autentyczne słowa płynące z naszych ust. Zastosowanie tej technologii pomaga nam pracować nad naszą wymową i obserwować szybsze postępy w zakresie zdolności fonetycznych. Przykładowo, możemy poprosić system o wygenerowanie dla nas zdania na miarę naszego poziomu, które powinniśmy przeczytać na głos. Następnie na podstawie przekazanej wypowiedzi dokonuje jej oceny oraz przekazuje informację zwrotną dotyczącą płynności, poprawności dźwięku oraz stopnia zbliżenia do rodzimego użytkownika języka.
Sprawdź naszego lektora AI
Przedstawione powyżej przykłady stanowią jedynie wierzchołek góry lodowej. Możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji w procesie nauki języków obcych jest całe mnóstwo i to tylko od nas zależy jak możemy ją stosować w edukacji. Jeśli po przeczytaniu tego artykułu zaciekawiła Cię tego typu nauka gorąco zachęcamy do sprawdzenia możliwości naszego Asystenta Językowego AI. Dzięki wsparciu sztucznej inteligencji w pracy z żywym lektorem gwarantujemy szybsze przyswojenie materiału, częstsze powtórki, konwersacje oraz lekcje tematyczne. Po więcej szczegółów zachęcamy do kontaktu z naszym Biurem Obsługi lub umówienie się na bezpłatną lekcję próbną.